קצת על אדם וסביבה

חבל עדולם הוא ריאה ירוקה אמתית. הוא שילוב מוצלח בין אדם לסביבה, במקום שבו האדם הוא חלק מהנוף כבר אלפי שנים, והמינון הנכון נשמר ככה עד היום. החקלאות מחליפה פנים לאורך השנים, והיום חוזרת במידה רבה אל המקורות יחד עם הכרמים ההולכים וניטעים באפיקים. נקודות הישוב גם הן משחזרות את ההסטוריה פחות או יותר, ובסה"כ (ומבלי להיכנס לפרטים מדעיים מדי), ניתן לומר שיש איזון.

אבל לא הכל ורוד כל כך. האיומים בנזקים סביבתיים הרסניים ובלתי הפיכים קיימים גם כאן, כמו במקומות רבים אחרים בארץ. במקרה שלנו יש שניים כאלה במיוחד. מיזם הפקת נפט מפצלי שמן הוא פרויקט גרנדיוזי שאם יתממש, יהפוך את האזור כולו, הלכה למעשה, לאזור תעשיה. הכוונה היא לקדוח לשכבה בה נמצאים פצלי שמן, שהם סלעים המכילים חומר אורגני, לחמם לטמפ' גבוהה את הסלע וכך להפריד ממנו נפט במצב גולמי ואותו לשאוב. התהליך צפוי להיות מזהם – הן את מי התהום, את סביבת הקרקע, וגם את האוויר שיתמלא בעשן המשאיות והמפעלים לזיקוק שיקומו מסביב. מעוניינים לקרוא עוד על האסון הפוטנציאלי הזה? כנסו לכאן בשביל עדולם, וגם לכאן גרינפיס.

האיום השני שתוקף מצפון, הוא התפשטותה חסרת המעצורים של העיר בית שמש. מאיזושהי סיבה לא ברורה, החליט מישהו לפני כשני עשורים, שגידול האוכלוסיה של העיר בית שמש יהיה על חשבון שטח פתוח עצום מימדים, המגיע עד עמק האלה ממש. אז נגד תושבי בית שמש אין לנו שום טענה, וגם לא נגד הפיתוח שלה. אבל למה היא חייבת להיות כל כך גדולה? לא ברור. כך או כך כרגע מתנהל מאבק שמטרתו הגבלת ההתפשטות כך שלפחות הרכס הנושק לעמק האלה עצמו יישמר. מדובר סכנה לפגיעה בטבע, שאליה נלווית סכנה לפגיעה במורשת – זוהי ארץ יהודה המקראית, החצר הביתית של דוד המלך. בעשור האחרון מתנהלות חפירות באתר 'קיאפה' שהוא בגדר תגלית ארכאולוגית בעלת חשיבות עצומה להבנת הסיפור המקראי, ואתר זה מצטרף אל שורה של נקודות המזוהות בוודאות עם אתרים מקראיים היסטוריים. כנסו לכאן עמוד הפייסבוק של ארץ דוד, כדי ללמוד יותר, וכדי לתמוך במאבק.

אנחנו בנקודת מוצא כמובן שותפים מלאים ופעילים במאבקים האלה, לשמירה על חבל הארץ היפהפה הזה שנמצא במרחק נגיעה ממרכז הארץ.

CONTACTUS

  1. 2
  2. 2
  3. 2
  4. 2
  5. 2
  6. 2