The Head of the Trail

The Head of the Trail2019-01-30T22:10:29+00:00

The TrailHead blog

Well, this website that you are surfing in now, is here together with us for a few years already. However, things have changed in our small operation, and we would like to share it in our sort of a blog (that until now was published only in Hebrew). It is rather simple, actually. For years we are renting bikes for self-guided or guided tours, and that was the main ‘business’. However, we understood that in order to miss home – which for us I the Ella Valley – you have to be somewhere out there for part of the time. So, we took our official Israeli Tour Guide license, and worked out a way to have the guiding that we do for years also, under the same TrailHead rooftop. Basically, that’s it.

So, as we always say…. See on the trail!

המרוץ אחר הפריחה…

פעם טיילתי עם אח שלי ברגל שבועיים בהרי הדולומיטים באיטליה. זה היה חודש יולי, וחוץ מזה שירד עלינו גשם וגם ברד מדי פעם, היינו מוקפים כל הזמן בפרחים בשלל צבעים ומינים.
בארץ זה לא בדיוק ככה, וכולנו מכירים את המרדף אחרי הפריחה התורנית, מבית מדרשה של החברה להגנת הטבע – חלמוניות בדרום, חבצלות בחוף, אירוס בגלבוע, ‘דרום אדום!!’, גבעת הרקפות, גבעת התורמוסים…
הצרה היא, שבחלק גדול מהמקרים יש שתי בעיות פוטנציאליות – ראשית, יכול להיות שכשנגיע יסתבר שכבר פספסנו את העונה (הקצרצרה). שנית, אם לא פספסנו, אז לא בטוח שנצליח להשחיל מבט דרך אלפי האנשים שגם באו לראות, כי במוסף של ‘ידיעות’ היה כתוב שחייבים ללכת.
ובכן חברים, אצלנו זה יותר קל. הפריחה בעיצומה, והיא נמשכת כמה חודשים, אם לא ממש קריטי לכם איזה פרח זה ובאיזה שלב הוא נמצא, והמרחבים גדולים כך שיש מקום לכולם.
נכון, ינואר התחיל עם סופי שבוע גשומים, אבל יש למה לצפות, וחשוב לדעת –
כשיורד גשם בתל אביב או בחיפה או באשקלון, זה לא אומר שגם אצלנו יורד. אז אם קמתם בבוקר ובא לכם סיבוב על אופניים בין הפרחים – פשוט תרימו טלפון, ונגיד לכם מה המצב אצלנו.
ו…, אנחנו פתוחים גם באמצע השבוע!

שביל ישראל

למי שלא סגור על הדקויות הגיאוגרפיות נזכיר, שאנחנו בנקודת מוצא ממש קרובים לשביל ישראל. נכון, שביל ישראל מתוכנן בגדול להליכה ברגל ואנחנו פונים בדרך כלל למי שבא לו סיבוב על אופניים, אבל –
א. יש שביליסטים רבים שמרשים לעצמם מדי פעם סטיות מהציר או תוספות קצרות – ורכיבה בפארק עדולם היא אופציה מצוינת למי שכבר נמצא ממילא כאן קרוב, על השביל בין בית גוברין לעזקה.
ב. אנחנו שמחים להציע אופניים למי שרוצה לעשות ברכיבה את אחד הקטעים, בעיקר באזור הנגב הצפוני ובדרום השפלה (מאזור בית גוברין דרומה).
אז אם אתם בענין, או מכירים מישהו שהולך בשביל, אתם מוזמנים להתקשר ולבדוק את האפשרות הזו.
כמו שאנחנו אומרים בדרך כלל – להתראות בשביל(ים)!

ירוק

מה יש בו בצבע הזה, שכל כך מתגעגעים אליו? בכלל, זה הצבע או מה שהוא מסמל? ומה בעצם הוא מסמל?
בעלי הזיכרון המחודד שבינכם, זוכרים בטח שבקיץ אנחנו מקפידים להלל, לשבח, ולקלס… את הצהוב דווקא! (טוב, ככה זה בשיווק – מוכרים את מה שיש ולא את מה שאין).
ובכן, אצלנו כבר ירוק. השדות, העשב בחורש הטבעי הפתוח, עלי הרקפות שמתכוננים לבאות. הכל.
טוב, נכון, האלה הארצישראלית עומדת בשלכת, שנדע לנו שגם כאן יש סתיו שהופך לחורף.
בקיצור, כולנו אוהבים ירוק בעיניים לפעמים, ואצלנו בשפלת יהודה – בנקודת מוצא – כבר ירוק.
אז בואו לראות.

בונים שביל

יודעי דבר טוענים שיש בארץ כבר מעל 1000 ק”מ של שבילים יעודיים לאופני הרים. מה שנקרא ‘סינגלים’.
אצלנו בשפלה יש בערך 120 ק”מ מתוכם (ומהמוצלחים שבהם!).
אבל לנו בנקודת מוצא חסר עדיין סינגל כזה, שיוכל להתאים גם למשפחות ולרוכב המתחיל או המזדמן.
לשמחתנו, אנשי קק”ל המקומיים, חנוך צורף וגידי בשן, רואים ברכיבת אופניים בשפלה בכלל ובפארק עדולם בפרט, יעד אסטרטגי ממש, ולא רק של רוכבים מנוסים על אופניהם המשוכללים.בימים אלה מתקדמת קק”ל בהשלמת סימון והכשרה של שני מסלולי אופניים מוגדרים בפארק עדולם – ואנחנו מאוד מרוצים!
לטובת הענין, שונה מעט קטע קצר באחד הסינגלים, והפך ליותר נוח לרכיבה גם לרוכבים פחות מנוסים, עד כדי הסרת מכשולי סלעים ואבנים לנוחות המטיילים.
רוצים לנסות את כוחכם? העבודה עדיין לא הסתיימה, אבל אפשר כבר להתחיל לרכוב!
להתראות בשביל!

מענבים ויין, לזיתים ושמן

אחחח…, החיים בכפר…
טוב, האמת היא שאנחנו אישית לא מי יודע מה חקלאים, אבל בכל אופן כשאתה גר באזור כמו עמק האלה בשפלת יהודה, אתה לא יכול שלא להיצמד למעגל החיים החקלאי, כי הוא יחד עם מה שקורה באופן טבעי, קובעים איך נראה הנוף שבתוכו אתה חולף כל יום. וזה נהדר!!
קחו למשל את מחזור החיים של הגפן, מלבלוב העלים, דרך הבשלת הפרי והבציר, ועד להתייבשות העלים והזמירה. או למשל את הזיתים שמתפתחים לאט לאט לאורך חודשי הקיץ עד שהם מבשילים לפרי המתבקע משמן בסתיו, מכופף את ענפי העץ מרוב משקל.
אז בציר היה לנו, ועכשיו מסיק, והעונות מתחלפות ואת קבוצות המטיילים אנחנו מכבדים בקרמבו ולא בקרטיב, כי או-טו-טו כבר חורף…, והשדות חרושים וחומים, ומחכים לגשם שימשיך אחרי התחלה מבטיחה בשבועות האחרונים.

שינויי מזג האוויר

תראו, חשוב לנו מאוד, במיוחד עם בוא הסתיו, להדגיש שאצלנו אפשר לטייל תמיד, וזה נכון גם לרכיבה על אופניים.  איך זה?

כי ה 450 מ”מ גשם שיורדים כאן בממוצע שנתי, עושים את זה באופן ממוצע בסה”כ ב 17 ימים. נכון, יש יותר ימים גשומים – אבל לא כאלה שיורד בהם יותר ממילימטר אחד.
ואותו גשם מבורך אם כי לא מרובה, לא מלווה בדרך כלל בקור נוראי.
והכי חשוב – יש לנו כאן מסביב דרכים מכל הסוגים, שבילים, דרכי עפר – ודרכי אספלט של עשרות קילומטרים, בלי בוץ ובלי שלוליות!!
אז מעכשיו ולמשך החודשים הבאים תזכרו – כשאתם קמים בשבת בבוקר ורוצים לצאת לטיול, או אם אתם תקועים עם תקציב טיולים במשרד שאם לא תבזבזו אותו תכף, הוא פשוט יעלם – תזכרו, שלכאן אלינו לעדולם תמיד נוח להגיע. (טוב, כמעט תמיד…).

שנה חלפה…

לכבוד סיום השנה החולפת, וכדי לאגור כוחות לשנה החדשה, יצאה משלחת מטעם ‘נקודת מוצא’ לבדוק מה קורה באלפים. כן, כן, אותו רכס הרים היושב לו לבטח בדרום מרכז אירופה, ובאופן יותר מדויק – סביב ההר ‘מון-בלאן’. יש שם מסלול יפהפה המקיף את ההר ולמעשה גם כמה מהשכנים שלו, שנולד כשביל טיול לפני שנים רבות, והפך לאחד הפופולריים באירופה בפרט ובעולם בכלל. זה המקום להגיד, שבשונה מהפעם הקודמת בה ביקרנו שם מצוידים באופניים, הפעם בחרנו באופציה הרגלית. העמסנו תרמיל על שכם, ונהנינו במשך 12 ימים מהליכה בשבילים מקסימים, בין בקתות בהן ישנו בלילות, חוצים מעברי הרים וגולשים במדרונות תלולים, מוקפים ביערות, במים זורמים, בנופים עוצרי נשימה, ובמטיילים אחרים כמונו שבאו מכל העולם להזיע בעליות.מה נאמר…? היה משגע. באמת יצא להם יופי! מומלץ בחום, ולמי ששוקל ומתעניין נשמח גם להמליץ ולספר.ואז חזרנו.כי שנה חדשה כיף להתחיל בבית, בין כרמי זית לכרמי גפן, עם השדות הנחרשים בעונתם ועם החורש שהופך לסתווי למרות שעדיין חם בימים.יפה לנו לרכוב על אופנינו על הגבעות המתגלגלות, עם עדרי העיזים המעלים אבק, ואל החורבות והמערות שאנחנו מכירים ואוהבים.

שנה באה…

אז השנה החדשה בפתח, והחגים מעבר לפינה, והעונות מתחלפות, הענבים נבצרו והתירוש מבעבע ביקבים, החצב פורח ובשמים כבר רואים ציפורים נודדות דרומה.ויחד עם אלה, גם מזג האוויר נעשה יותר נוח, אז אנחנו מזמינים אתכם לסמן ביומן יום חג או יום חול, להתקשר אלינו ולתאם רכיבה עצמאית או מודרכת, עם המשפחה או עם קבוצת חברים, עם החבר’ה ממקום העבודה או עם החבר’ה מהמילואים – איך שבא לכם.

ימי בצורת

הקיץ, לפחות במובנו כחופשה הגדולה, כמעט עבר. במובנו כעונה החמה, קשה להגיד שהוא בסוף, אבל על הסטטיסטיקה גם בעידן ההתחממות הגלובלית אפשר לסמוך, ואו טו טו המזג יתחיל להשתנות.
כמו לרבים אחרים, גם לנו היה די הרבה זמן פנוי בעונה שהפכה מעמוסה ואינטנסיבית, למרווחת ולעיתים משמימה.
אז רכבנו די הרבה – לפעמים עם מטיילים שבכל אופן יצאו מהבית, ולרוב לבד.
ועשינו סדרים ונקיונות.
וגם התפנינו ליישר קו בכל אותם דברים שנוח לנו לדחוק הצידה בתירוץ של ‘אין זמן לזה עכשיו’.
למשל – הצלחנו לפצח את מחסום המיקום והכתובת בפייסבוק. נכון, אנחנו מעט מאותגרים טכנולוגית בענין הזה…, אבל גם פניות לשועלי פייסבוק ותיקים לא הניבו פירות, ורק אחרי נסיונות חוזרים, הבנו שהכתובת שלנו זה לא סתם ‘צפרירים’, אלא ‘מושב צפרירים’. השינוי הקטן הזה גרם למערכת לזהות אותנו, ועכשיו עם תיכנסו לדף, תוכלו גם להגיע ללשונית הביקורות – ולכתוב עלינו משהו אם בא לכם. אנחנו כמובן מקווים שזה יהיה משהו טוב, שיעזור לנו להגיע לעוד אנשים שרוצים לטייל בשפלת יהודה, בין הגבעות והחורבות העתיקות. אז נשמח אם תציצו כאן https://www.facebook.com/nekudatmotsa/timeline, וגם תפיצו לחברים.

ימי בציר

“אסרי לגפן עירה ולשרקה בני אתנו. כבס ביין לבשו ובדם ענבים סותה” (בראשית מ”ט, יא). יעקב מברך את בניו ומהלל את נחלותיהם, ויהודה זוכה בחבל היין של אותם ימים. (כדי לחסוך לכם לרוץ לפירוש נבאר – בארץ יהודה הגפנים כל כך משובחות, עד כדי כך שלגזעיהן אפשר לקשור חמור והוא לא יוכל לעקור אותן. וכל כך הרבה יין יש שם, שיהודה ובניו יכולים לכבס בו בגדיהם).
אזור שפלת יהודה משובץ בעשרות יקבי יין, ועונת הבציר מתחילה ומתעצמת. אז אם בא לכם להשתתף בבציר, אתם יכולים להרים טלפון לאחד מיקבי האזור ולברר אם צריכים ידיים בוצרות נוספות, ובכל מקרה, זה הזמן לעשות סיבוב על אופניים בין הכרמים, ולקנח בביקור באחד מאותם יקבים נהדרים.
לחיים!

אז מה עושים כשחם?

קיץ, חם, שמש קופחת…., ובנוסף לכל הצרות – מצב בטחוני.
ובכן, זה לא שלא ספגנו ביטולים בגלל המצב. דווקא כן – והאמת היא שבאופן מצער, לא מעט. חודש יולי שהיומן בו היה די עמוס, נראה כרגע מדולדל בפעילות.
למרות שאין לנו תלונות למבטלים, אנחנו מאוד שמחים שיש כאלה שמגיעים בכל אופן – למרות הקסאמים, האזעקות והחום הקייצי.
ובעוד שכנגד האיומים הביטחוניים אין לנו מה להציע, הרי שכנגד החום דווקא יש!
אנחנו מציעים למטיילים להגיע בשעות נוחות, בדרך כלל הכי טוב אחר הצהריים. אנחנו מציעים לשתות, ומוסיפים לזה אבטיחים ושלגונים. אם הגיל מתאים, אז גם כוס בירה צוננת יכולה להתאים. אנחנו רוכבים רגוע, נכנסים למערות ועוצרים בצל, ונהנים מהבריזה הקלילה שיש כאן בדרך כלל (צפרירים, שזה שם המושב שבו אנחנו ממוקמים, משמעו מעברית ‘רוחות בוקר’ – ותאמינו לנו, הן כאן גם אחר הצהריים…).

בית גוברין – אתר מורשת עולמית

תתחילו בלינק הזה – http://www.parks.org.il/News/Pages/govrinUnesco.aspx.
עכשיו, אחרי שקיבלתם את התמונה הכללית, אנחנו רוצים להוסיף כמה מילים משלנו –
לשם הידע הכללי חשוב לציין שההצעה המקורית היתה לחבר בין גן לאומי בית גוברין, לשמורת הטבע חורש עדולם ולפארקים הסמוכים של קק”ל – עדולם ובריטניה – ולהכריז על האזור כולו כתחום מורשת עולמית שבו משתמרים ערכי טבע, נוף והיסטוריה בצורה יוצאת דופן. בסופו של דבר, בעיקר בשל שיקולים טכניים של אונסקו, הוחלט להתמקד בגן הלאומי של מרשה ובית גוברין. אז למרות שהיינו שמחים אם התכנית הרחבה היתה מאושרת, אנחנו שמחים גם עם ההחלטה הנוכחית, כי גן לאומי בית גוברין הוא מקום נהדר.
לאחרונה התחלנו לשלב ביקור בגן בכל מיני פעילויות שלנו. ארחנו טיול בת מצווה רכוב על אופניים, בשבינגל החדש – שביל אופניים המקיף את תל מרשה. רכבנו, נהננו, והצמדנו את הטיול לאירוע כייפי בבריכה הסמוכה. קבוצה שהגיעה לחצי יום בשפלה, התחילה בסיור מודרך בבית גוברין, עברה לרכיבת אחר צהריים באזור עדולם, וסיימה בכוס בירה וארוחה כורדית. שמחנו לעשות את התיאומים ליום המוצלח הזה, כך שהחבר’ה, בלי לבזבז זמן על נסיעות והקפצות ארוכות, יוכלו להנות מפעילות מגוונת, חוויתית ומיוחדת – והכל במרחק קצר ממקום העבודה בגוש דן.
אז הוסיפו את בית גוברין לרשימה שלכם, ובואו לטייל אתנו שם.

מסכמים שנה בנקודת מוצא

מסכמים שנה? לפי איזה לוח בדיוק? ובכן, בסוף מאי הסתיימה לה שנת הפעילות הראשונה שלנו בנקודת מוצא.
רואים את התמונה? כך זה נראה בשלב ארגזי האופניים בחצר של השכנים. משם התגלגלנו – תרתי משמע – לטיול הראשון עם החבר’ה מהמתנ”ס בראשון לציון, דרך המעבר לחצר הנהדרת במתחם קקאדו בצפרירים, ולעוד המון טיולים, סיורים בחורבות עדולם ומערותיהן, בסתיו בחורף ובאביב האחרון.

איך היה…?? מאוד מגוון. גם תיירים מחו”ל וגם מטיילים ישראלים. גם משפחות בחגים ובסופי שבוע, וגם קבוצות ממקומות עבודה. עברו אצלנו בני נוער מכל מיני מקומות בארץ, ומטיילים ממקומות שונים בעולם. כאלה שרוכבים הרבה, וכאלה ששכחו מתי הפעם האחרונה שעלו על אופניים.
נראה לנו שכולם היו מבסוטים בסך הכל. גם אלה שהזיעו בעליות או אפילו הלכו כמה דקות ברגל.

בקיצור, היה כיף.

לקראת הקיץ בעדולם

אי שם בין הטקסטים הראשונים שכתבנו לאתר לפני שנה, כבר הדגשנו שיפה כאן תמיד, בכל העונות. נכון, כשחם ומזיעים קצת קשה לראות כמה יפה, אבל אפשר. הגפנים מוריקות מחד, והשדות מצהיבים מאידך. הסברסים מבשילים על משוכות הצבר, והתאנים כבר חנטו פגיהן. יש לנו כמה המלצות לגבי התמודדות עם החום, ונשמח אם תפנו אלינו כדי לשמוע עליהן, ותנצלו את העובדה שהיום ארוך, והשמש שוקעת לאט ומאוחר.
אז אם אתם מחפשים מה לעשות בזמן הפנוי של הקיץ, אם בא לכם לצאת מהמזגן בבית לאחר צהריים בנוף שאין ארצישראלי ממנו, אם יש לכם אורחים מחו”ל שמחפשים משהו שהוא מחוץ למסלול הרגיל, ובכל אופן במרחק של פחות משעה מת”א או ירושלים – צלצלו!
להתראות בשבילים!

‘גלגלי אהבה’ מתחילים את ההרשמה בפדל ימין

ביום שישי האחרון זכינו לחגוג את פתיחת ההרשמה למסע גלגלי אהבה ה 15 של בית החולים אלי”ן. מעל מאה רוכבים הגיעו לרכיבת אימון אצלנו בחבל עדולם, בכבישי האזור, בדרכי הפארק ובסינגלים המעולים שהתברכנו בהם.
המון אנשים טובים, חלקם כבר ותיקים במסע, וחלקם באו לטעום את האווירה המיוחדת שלו, יחד עם ביס אבטיח ונגיסה בקרטיב לימון. ארז אזרחי, מנהל הפרויקט גייס יחד אתנו חבורת מתנדבים משריגים, רוכבים ותיקים בפני עצמם, שנוהגים לחרוש את שבילי ודרכי האזור, והם הובילו את הרוכבים שהגיעו.
אנחנו בנקודת מוצא שמחים שהתכבדנו בקשר המיוחד הזה אל הפרויקט מעורר ההשראה!!(רוצים לשמוע עוד על גלגלי אהבה? כדאי לכם. כנסו לכאן, ותתרשמו www.alynride.org.il )

ערב אביבי בנקודת מוצא

החיים פה בשפלת יהודה, הם די רגועים בד”כ…, וכך גם מערכת היחסים בין האדם לסביבה, כמו אפשר לראות בסרטון…

זהו ידידנו השועל יוסף (או שמא זאת יוספה, זוגתו…), שחיים עם משפחתם על הגבעה לידנו, ובאים כל ערב לבקר ולראות מה נשאר לארוחת ערב.

אגב, יש לנו כאן תנים, חיוויאים, גיריות, צבים, קיפודים, צבאים…, לא רק שועלים.

להתראות בשבילים

נקודת מוצא’ שמחה לפרגן לחברים מגלגול קודם, ולהזמין את חבריה להתעניין וגם להשתתף בתנופה חדשה בעולם אביזרי הצילום.

כנסו ללינק, תהנו, ותשתתפו אם בא לכם.
אז להתראות – ולהצטלם – בשבילים,
צוות ‘נקודת מוצא’

“שבינגל” בית גוברין לאחר הסופה

בואו בשבתות הקרובות לשלב ביקור בגן לאומי בית גוברין המקסים עם רכיבה בשביל האופניים המשפחתי החדש שנחנך שם ממש לאחרונה, ועכשיו לאחר הגשמים הוא במיטבו!!

 

“שבינגל” בית גוברין – לכל המשפחה

שרון טל, מנהל הגן הלאומי בבית גוברין, הוא איש מעשי מאוד. על הרעיון לסלול שביל אופניים בגן המקסים של תל מראשה הוא חשב מזמן, והוציא לפועל גם את התכנון ועכשיו גם את הסלילה של השביל בפועל.

במהלך חודש דצמבר יחנך השביל, ואנחנו נהיה שם עם אופניים להשכרה לאלו שמגיעים בלי האופניים מהבית.

דרך נהדרת לבלות באחד מהגנים הלאומיים היפים בארץ!!

אז להתראות במערות!!

אומנים מארחים

האזור הזה של שפלת יהודה, פשוט מלא באנשים יצירתיים.

לא רק יצירתיים, אלא גם מסבירי פנים, ושוב כמיטב המסורת פותחים אמני האזור את סדנאותיהם לקהל, וזאת בשילוב עם הלגימות האחרונות של פסטיבל היין.

אז כדאי לבוא, ללגום, להתרשם מחדוות היצירה ו….לרכוב על אופניים בטבע המקסים שהסתיו נותן בו את אותותיו.

אנחנו כרגיל פתוחים להשכרת אופניים, ולהמלצות על מסלולים שישלימו את היום המוצלח כאן בשפלת יהודה.

 אומנים מארחים – PDF

להתראות,

צוות ‘נקודת מוצא’

 

בין הרים ובין כרמים

לפני  כמה שבועות יצאתי לפגוש את יעל לרנר, עיתונאית ‘ישראל היום’ בסטף, לספר לה על המקום, ולהציע דרכה לציבור המטיילים, לבוא לרכוב על אופניים גם שם וגם במקומות אחרים באזור יהודה.

רוצים לקרוא מה היא כתבה? הנה הקישור.

http://digital-edition.israelhayom.co.il/Olive/ODE/Israel/Default.aspx?href=ITD%2F2013%2F11%2F15&pageno=100&entity=Pc10001&view=entity

סטודנטים מחו”ל רוכבים בשפלה

ביום שישי שמחנו לארח כאן בעדולם, קבוצה מקסימה של סטודנטים וסטודנטיות מביה”ס לתלמידי חו”ל של האוניברסיטה העברית. צפון אמריקאים בעיקר, כמה דרום אמריקאים וגם אוסטרלים, ואולי אחרים שלא הספקנו לשייך לאומית, כולם מבסוטים ועליזים, ככה שהזרימה במסלול היתה מצוינת.

רכבנו לחורבת בורגין, התעכבנו בכמה מהאתרים המעניינים שבה – גת גדולה, מערת קבורה, נקודת תצפית ועוד, הסברנו וענינו על שאלות ונהנינו הדדית.

אחרי הפסקת בוהוריים ליד החרוב הגדול, שבה התוודעו החבר’ה הצעירים לפנינה הקולינרית הישראלית – קרמבו מוקה, ואף שמעו על הוויכוח האידאולוגי העמוק הקשור בו (מי מנחש…?), המשכנו סביב השדות אל חורבת מדרס, ושם התפצלנו לשני סבבים כדי להספיק לסקור את אתרי הגבעה וגם לזחול במערכת המסתור המלהיבה.

ללא ספק, דרך נפלאה לקדם את פני השבת!

מקווים לראות אותם שוב בשבילים!

טיול כיתה ח’ 1, גמנסיה ירושלים

בשבת קיצית אחת של חודש אוגוסט, באה כיתה ח’ 1 של הגמנסיה העברית בירושלים לטיול אופניים בעדולם.

חשוב אולי להזכיר את העובדה שמדובר בשנתון 61′ של אותה כיתה, והאמת היא שזה לא בדיוק כל הכיתה, וגם לא כל מי שבא היה ממש באותה כיתה, אבל… בכל מקרה החבר’ה האלה בקשר הדוק, וגם מטיילים באופן קבוע יחד.

לא כולם הגיעו ישירות מהטור-דה-פרנס, אבל כולם עמדו בכבוד במסלול, מי על אופניים רגילים ומי על טנדם, מי על נגרר לילדים ומי ברגל בעליות….

והם גם טוענים בתוקף שהנאה היתה קרובה לשלמות, אז מה יותר משמח מזה?

את הרכיבה סיימנו בפיקניק שתוכנן להיפרס בצל החרובים של חורבת מדרס, ולבסוף פרס לאור הכוכבים.

לזחול במסתור של מדרס לא הספקנו – מה שמשאיר מה לעשות גם בפעם הבאה.

להתראות בשבילים,

אורי, שנתון 67′, כיתה ח’ 2, הגמנסיה העברית בירושלים

כשנוער מאוהיו ונוער מכפר סבא נפגשים בעדולם…

מה יותר טבעי מאשר לעצור בדרך לטקס פתיחת המכביה אצלנו בשפלת יהודה, ולעשות סיבוב נחמד על אופניים?

כך חשב אבי כגן ידידי, וכך גם עשה, והעביר אצלנו בנקודת מוצא את בני הנוער מהקהילות התאומות של שותפות 2000.

למרות הקיץ ושעות הצהריים, מז”א דווקא היה לטובתנו, ובסך הכל היה נעים לרכוב במסלול הנוח מהשער האחורי של צפרירים, אל חורבת עתרי, ומשם לגלוש אל גבעת ישעיהו וחזרה דרך הכניסה לפארק עדולם אל נקודת מוצא.

ראויה לציון מיה, המדריכה של החבר’ה שאופניים זה לא בדיוק ‘כוס הקפה שלה’…, אבל לא ויתרה, ועלתה יחד עם אבי על הטנדם – ומדווחת שנהנתה!!

מצפים לבואם של המוני נוער נוספים,

להתראות!

אורי

Just another Day

רוברט, גבי והחבר’ה מראשון

אי שם בתחילת הקיץ, הגיע אלי רוברט (מ http://www.robert.org.il/) עם הצעה – בוא תוציא טיול אופניים קצר לחבר’ה שאני מדריך במתנ”ס בראשון לציון. מי שכבר הסתובב כאן קצת בין הדפים, יודע שלדעתי למרות שהקיץ חם, אין סיבה לשבת בבית ולחכות שהוא יעבור, וכדאי לצאת לטבע – בעיקר אם אפשר לעשות את זה בשעות מתאימות כמו למשל אחרי הצהריים, ואכן, זו גם היתה התכנית כאן.

יצאנו לסיבוב בפארק בריטניה, מחניון שריגים וחזרה. הבדלי היכולת בין ילדים גדולים יותר ופחות, ובין כאלה המאומנים ברכיבה יותר או פחות, חייבו אותנו לעשות שינויים תוך כדי המסלול. שליטתם של רוברט, גבי מהמתנ”ס ושאר הצוות, והחיבור המצוין שלהם לקבוצת הנוער והילדים, איפשרו לנו לעשות התאמה תוך כדי הטיול, וכך יצא שכולם היו מבסוטים.

כל שנותר זה לקוות שניפגש שוב, ואולי אפילו זה יהפוך לקשר ארוך טווח.

להתראות בשבילים,

אורי

מה שארז קורא חמשוש…

שלום חברים וחברות, אתחיל במהלך שיווקי: הפוסט הזה נכתב בתחילת יולי 2013. הוא יספר קצת על טיול שטיילנו בשבוע שעבר.
אם אחרי שתקראו ותראו את התמונות ידגדג לכם גם, ואם יש לכם קבוצה שאתם רוכבים אתה, אז שימו לב שהמועד הבא שכדאי לכם לשריין הוא 18/7 – אז מצב הירח יהיה מצוין (זאת בהנחה שאתם בענין של ימי חמישי, מה שלא חובה מבחינתנו…)
ועכשיו לענין עצמו – זו הפעם השניה הקיץ שאנחנו מוציאים את מה שלנו לפחות נראה כדרך מעולה להנות גם בקיץ החם.
הפעם נפגשנו עם חבורה נהדרת שארז אזרחי – גלגלי אהבה הוא החוליה המקשרת אליה. עמיקם ברמן אירגן את החבר’ה, ויצאנו לרכוב אל השטח הפתוח היפה של עדולם, מחוץ לסינגלים החבוטים, לטיול (ולא לתחרות…).
רכיבה של שעתיים וחצי הסתיימה בפינה שנבחרה בקפידה על רמת אבישור, שם חיכה לנו יואב עם המחנה הפרוס, האוכל המתבשל במדורה, והמקלחת כמובן.
לא היה אלא להתיישב, ללגום משהו צונן, ולהעביר ערב מקסים בשטח. בבוקר עם שחר וזריחה השכמנו לארוחה טובה, לא לצאת רעבים חו”ח, ושוב עלינו על האופניים לסיבוב בוקר – רק בלי הניג’וס של לצאת מהבית ולנסוע באוטו קודם.
סיבוב נוסף של כמה שעות נגמר באבטיח צונן חזרה בכניסה לשריגים.
אנחנו נהננו מאוד, ועושה רושם שגם החבר’ה.
אז כאמור, השטח כאן, מחכה, והייאוש המסוים של הקיץ מוכה שוק על ירך במתכון המנצח הזה,
להתראות בשבילים,
אורי טישלר ויואב בהט

קוביות

דפדוף קצר בבלוג הקודם (והראשון…) יזכיר לקורא הנאמן את שדות השלף. אז יש לציין, ששלב ביניים בין שלב שדה החיטה לשלב השלף, הוא שלב “הקוביות”. ככה זה, גם אם אתה עירניק במקור, כשאתה עובר לחיות בשטח הפתוח או לידו, אתה נכנס לרזולוציות חקלאיות, ולא רק זה – אתה גם מכוון את חלק מהרכיבות שלך, או את הטיולים ברגל, לפיהן. למשל, רכיבת כביש של שבת בין ערביים בסובב שריגים-בית גוברין-בית ניר….

ואם נישאר עוד קצת בסביבה החקלאית, אז רב השדות כבר אחרי קציר, ואפילו מתחיל עיבוד של קיץ, ואילו האטרקציה החדשה היא הגפנים שמתעבות וצוברות נפח, משתרגות ומאדירות בירוק חזק ודומיננטי בשטח. זמן מצוין לבוא לרכוב ולראות את החקלאות המודרנית בהדרה.

בכלל, אחד הדברים היפים כאן באזור – שאם תמשיכו אחת לכמה זמן לקרוא את הגיגי כאן, תחזרו ותתקלו בו כנראה – זה השילוב הזה של טבע וחקלאות. בעצם, כבר אלפי שנים שהטבע כאן מופר, אבל יחסית בעדינות. כלומר גרו כאן באזור עדולם – עמק האלה, מה שנקרא שפלת יהודה, די הרבה אנשים תמיד כמעט. השרידים יוצרים רצף מרשים של התישבות אנושית, ומן הסתם היא לא עירונית. היו כאן כל מיני חקלאים אלפי שנים. גידלו גפנים, גידלו זיתים, רעו צאן ומקנה, טיפחו גידולי שדה. אז, והיום. וזה יפה ומיוחד, ומשתלב בנוף בלי לפגוע בו בדרך כלל.

שאלה מעניינת שעולה בהקשר הזה, היא מה הם עשו אז, וגם מה עושים היום, לגבי מים. ועל כך, בפרק הבא…

להתראות בשבילים,

אורי

שדות השלף

אמינות זה דבר חשוב בחיים. באמת, כלל ברזל. לדעתי לפחות. אז כנראה שלכתוב ולספר שרכיבה על אופניים בקיץ הישראלי זה תענוג גדול, לא ייחשב דבר אמין במיוחד. אז למה אני מזכיר את זה בכלל? או! כי כל דבר כמעט, אפשר לעשות לא נכון, ואפשר לעשות נכון. בכלל זה גם טיול בכלל, ברגל או ברכיבה על אופניים. פשוט צריך לבחור את השעות הנכונות, את הקצב הנכון, את המשקל שסוחבים, ואת המסלול המתאים.

אז איך זה קשור לשדות השלף? ראשית כל, כדי לא להמר מצד אחד, ולא להביך מצד שני, אז כל מי שקורא שורות אלה מתבקש לרגע של כנות, שבסיומו יחליט אם הוא הולך למילון לברר מה זה שלף, ומהם שדות שלף. ולענייננו – אחד הדברים היפים באזור עדולם, אלו הם השינויים בנוף שלו לאורך ימות השנה וחודשיה. ובאמת, כל עונה יפה, כל תקופה שווה ביקור. אז נכון שאין כמו האביב (ואת זה אפשר להגיד פחות או יותר על כל נקודה בגלובוס), אבל גם הקיץ עם הצהוב והחום שלו, שמנוגדים לירוק הקבוע והמחוזק, עם עדרי הצאן העייפים, ועם לילותיו הנעימים והבהירים, גם הקיץ הוא תקופה יפה לטיול. והשינוי בשדות שנקצרו והפכו לשלף מסמל, לפחות אצלי, את היופי של התקופה הזאת. (וכמו שרוקו ידידי אומר ועושה – זה כיף גדול לדהור דרך השדה הקצור במורד הגבעה, במקום לרכוב בשביל המקיף).

אז מה צריך לעשות כדי להכות את הקיץ שוק על ירך? הכי חשוב זה לתקוף בזמן הנכון. הבוקר המוקדם זו האפשרות הטריוויאלית, אבל שעות בין הערביים הן ההמלצה שלי. היום ארוך, הצללים מתארכים ואתם הטמפ’ יורדת (וגם כשהיא נעצרת על 20 מעלות, מבחינתך זה בגדר ירידה, כי כשיצאת לדרך היא היתה 30 מעלות…). באמת שממש ממש יפה כאן, תמיד – ובמיוחד בשעות האלה.

להתראות בשבילים,

אורי

ידה של “נקודת מוצא” מגעת רחוק…

ידה של “נקודת מוצא” מגעת רחוק… הפעם עלינו לירושלים, כדי לספק 20 זוגות אופניים לתיירים מחו”ל, במסגרת שיתוף פעולה שלנו עם “גורדון אקטיב טורס”.

החבר’ה קיבלו תדריך, ויצאו לסיבוב מודרך של כמה שעות ברחובות העיר, אנחנו ישבנו בינתיים ללגום כוס בירה צוננת, ובסוף כולם היו מרוצים.

התיירים נראו מחויכים, על אף החום המסוים…

“נקודת מוצא” והקהילה

“נקודת מוצא” והקהילה – זה מקרוב התחלנו בפעילות, והנה כבר מצאנו דרך לתרום לקהילה.
בין אנשי נקודת מוצא, לאנשי המכינה הקדם צבאית הסביבתית באדרת (מושב אדרת עדולם, אי שם מעל עמק האלה), קיים קשר הדוק, ויש לומר גם רב שנים.
לאחרונה הצענו לחברים שם, לעשות סיבוב. הכוונה כמובן לסיבוב על אופניים, אלא מה? חניכי המכינה עומדים בפני סיום השנה והגיוס לצה”ל, המוח כבר עייף מלימודים, הנפש עמוסה בחוויות, והגוף רוצה לצאת לחופשי.
אז מה עשינו – החבר’ה הגיעו ב 5 וחצי בבוקר, העמסנו את האופניים על העגלה, נסענו לאדרת ומשם הם יצאו לטיול בגבעות בין אדרת לחורבת בורגין, בין עתרי לצפרירים, וחזרה מגבעת ישעיהו למושב אדרת.
לשמחתם מזג האוויר היה מוצלח מאוד, ולשמחתנו הם אומרים שהיה כיף!!
Contact Us
Accessibility